ČLÁNKY A ROZHOVORY

Evropští státníci proberou na konferenci PES téma Ukrajiny

12.03.2015

Důležité problémy zahraniční politiky budou dnes večer řešit zástupci evropských sociálně demokratických stran. Konference Strany evropských socialistů (PES), jíž se účastní její předseda Sergej Stanišev a také bývalý šéf frakce S&D v Evropském parlamentu Hannes Swoboda, se bude zabývat tématem východního partnerství ve vztahu k vyostřené situaci na Ukrajině a souvisejícímu napětí mezi Evropskou unií a Ruskem.

Téma důsledků přibližování Ukrajiny směrem k Evropské unii rezonuje v mezinárodní politice stále velmi silně. V souvislosti s vývojem konfliktu je tak konference PES na téma východního partnerství zcela zásadní. Čeští sociální demokraté chtějí v těchto otázkách nalézt se svými evropskými partnery shodu. Za českou stranu se jednání ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a europoslanec ČSSD Miroslav Poche.

 

„Řešení pro stabilitu a mír v regionu musí stát na pevných diplomatických základech. Považuji za velmi prospěšné, že je česká pozice vůči takto citlivým otázkám formulována s ohledem na širší evropský kontext. Situace na Ukrajině není opravdu jednoduchá, konference PES by tak mohla pomoci utřídit základní argumentaci a zdůraznit roli hodnot spravedlnosti a lidských práv, které rozvíjejí západní demokracie,“ říká člen předsednictva PES Vladimír Špidla.

 

„Události posledního roku ukázaly slabiny dosavadní východní politiky Evropské unie. Měla by to být právě evropská sociální demokracie, která přijde s novou vizí východního partnerství. Jsem rád, že debatu o oživení této politiky zahájíme právě v Praze,“ dodává europoslanec Miroslav Poche.

 

Samotná konference začíná ve čtvrtek 12. března večer v Kongresovém centru Praha. Každý řečník vystoupí se svou vizí nové východní politiky. Poté bude následovat debata s publikem, které tvoří členové ČSSD a další mezinárodní hosté.

 

Tiskové oddělení ČSSD