ČLÁNKY A ROZHOVORY

Michal Hašek se při své návštěvě Plzeňského kraje zajímal o zdravotnictví, sociální věci a vzdělávání

18.09.2013

18.9.2013 (WEB M.CHOVANCE): Na návštěvu Plzeňského kraje zavítal v úterý 17. září předseda Rady Asociace krajů ČR (AKČR) Michal Hašek. Společně s hejtmanem Milanem Chovancem jednal s ředitelkou Rokycanské nemocnice, navštívil zařízení určené pro péči o handicapované děti - Centrum Hájek, a na Západočeské univerzitě v Plzni se sešel s rektorkou Ilonou Mauritzovou.

V podvečer pak Michal Hašek diskutoval se zástupci Tripartity Plzeňského kraje...

 

V Rokycanské nemocnici se Michal Hašek společně s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem a krajským radním pro zdravotnictví Václavem Šimánkem setkal s ředitelkou Hanou Perkovou, zástupci vedení nemocnice a s primáři některých oddělení. Tématem jejich diskuse bylo financování krajských nemocnic, zejména pak problematika úhradové vyhlášky, podle které dostávají krajské nemocnice za stejné výkony méně peněz než nemocnice fakultní.

 

„Neutěšené financování zdravotnictví prvotně dopadá na krajské nemocnice. Zjistili jsme, že problémy jsou naprosto totožné ve všech krajích,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Michal Hašek uvedl, že bude za AKČR o úhradové vyhlášce jednat s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. “Budeme požadovat sblížení sazeb pro regionální a fakultní nemocnice a také to, aby úhradová vyhláška platila nejméně dva až tři roky,“ přiblížil záměr AKČR.

 

Michal Hašek si pak v doprovodu hejtmana Milana Chovance, radního pro zdravotnictví Václava Šimánka a radního pro sociální věci Zdeňka Honze prohlédl zařízení pro handicapované děti a rehabilitační středisko Centrum Hájek. Lenka Šiková, předsedkyně a spoluzakladatelka Asociace pro pomoc handicapovaným dětem, která si dala za cíl vybudovat zařízení k péči o postižené děti a jejich intenzivní léčebné rehabilitaci, jim představila záměr asociace a přiblížila roli Centra Hájek v oblasti sociálních služeb v Plzeňském kraji.

 

Během návštěvy v Plzeňském kraji se dále Michal Hašek setkal s rektorkou Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Ilonou Mauritzovou a dalšími zástupci vedení univerzity. Předmětem jejich jednání bylo především financování vysokých škol. „Trápí nás, že dostáváme od ministerstva školství nízká směrná čísla,“ řekla rektorka Ilona Mauritzová a vysvětlila, že propočet toho, kolik má univerzita placených studentů, je ovlivněn například i počtem nezaměstnaných v daném regionu a kraj s nízkou nezaměstnaností je způsobem propočtu trestán. Univerzita, na které v současné době studuje asi 16 tisíc studentů, a jejíž kapacita je ale ještě o 4 tisíce vyšší, tak přišla v posledních letech o 1500 míst pro další uchazeče. Michal Hašek bude podle svých slov chtít o problematice směrných čísel pro ZČU jednat s premiérem Jiřím Rusnokem a ministrem školství Daliborem Štysem. K tomuto jednání přizve také rektorku Ilonu Mauritzovou a hejtmana Milana Chovance.