Image - Plzeň není Praha

Plzeňská ČSSD si před komunálními volbami ostře vyšlápla proti centrálnímu vedení strany, od kterého se razně distancuje. „Plzeň neni Praha. Nejsme a nebudeme řízeni Prahou,“ stojí na obrázcích, které členové plzeňské organizace sdílejí na sociálních sítích.

    Znovu se tak rozhořel spor, který začal v červenci před hlasováním o důvěře vládě. Krajská organizace strany tehdy vyzvala někdejšího místopředsedu ČSSD a poslance Milana Chovance, aby nepodpořil menšinový kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM.

    „Nelíbí se nám, co se děje v Praze, a cítíme se tím poškozeni. Plzeň je velké město, kde voliči do jisté míry volí podle společenské nálady a podle fungování strany na centrální úrovni. Právě k tomu máme výhrady,“ řekl Právu primátor a šéf ČSSD v Plzni Martin Zrzavecký.

 
Případ Poche
 
Posledním hřebíčkem do rakve podle něho byla nominace Tomáše Petříčka na ministra zahraničí. Petříček je prvním náměstkem ministra zahraničí a dříve pracoval jako asistent pro Miroslava Pocheho, kterého si za šéfa diplomacie nepřál prezident Miloš Zeman.
    „Nechápu, proč pana Pocheho za každou cenu bráníme. Nový návrh je s ním úzce spjat. Jedná se o negativně vnímané personální řešení, které voličům neumíme vysvětlit,“ řekl Zrzavecký.
    Zásadní nyní pro plzeňskou ČSSD bude výsledek v komunálních volbách. Zrzavecký je přesvědčen, že plzeňská organizace může v rámci strany zaznamenat dobrý výsledek. „Kolegové by viděli, že umíme dělat komunální politiku. Na základě takového mandátu bychom chtěli ovlivňovat i celonárodní politiku sociální demokracie,“ dodal Zrzavecký.
    Pokud by se takový vývoj naplnil, mohla by se v základech otřást i koalice s hnutím ANO. V Plzni jsou totiž i nadále přesvědčeni o tom, že ČSSD by měla být v opozici, kde by si mohla v klidu vyříkat své vnitrostranické problémy, jak to dříve udělala například ODS.
    „Vstoupit do koalice s ANO byla chyba, chyby se kupí a nám dochází trpělivost,“ dodal Zrzavecký.
    Distanc od ústředního vedení ČSSD rezonuje celým krajem. Vedení regionu tvrdí, že chce držet slovo a být čitelné pro lidi.