...

Vážení spoluobčané, přátelé, voliči,


děkuji Vám, že jste mi i mým kolegům svými hlasy umožnili pokračovat v práci ve vedení města Plzně a jednotlivých obvodů, a že jsem se právě díky Vašim hlasům mohl stát plzeňským primátorem.

Západočeská metropole má po 76 letech ve svém čele sociálního demokrata. Je to pro mě velká čest a zároveň velký závazek.

 

Děkujeme Vám za důvěru.
S úctou

 

Martin Zrzavecký

 

Informace o náplni funkce promátora zde...

Jízdné zdarma pro seniory a žáky i v Plzni bude předmětem jednání města a kraje
Primátor Plzně Martin Zrzavecký a ostatní starostové a místostarostové za sociální demokracii podpořili kandidaturu Josefa Bernarda na hejtmana Plzeňského kraje a vyjádřili ochotu diskutovat nad podmínkami zavedení jízdného zdarma pro seniory a žáky také v Plzni. Společně také chtějí diskutovat s občany záměr výstavby akvaparku v Plzni.
Na kterém místě se v případě ochrany Šumavy ocitá člověk?
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny byla na návrh předsedy Poslaneckého klubu hnutí ANO vyřazena z probíhající schůze Poslanecké sněmovny. Tento krok lze hodnotit jako účelový, ministr životního prostředí Brabec kontroverzní novelu stáhl patrně z důvodu blížících se krajských voleb. Přestože to otevřeně nepřiznal, v podstatě tím potvrdil, že kritika návrhu zákona bytostně se dotýkajícího obyvatel žijících v Národním parku Šumava je oprávněná.
Unikátní olympijský park byl otevřen v Plzni
Přes 1500 Plzeňanů si nenechalo ujít slavnostní show, při níž byl v pátek 5. srpna 2016 oficiálně veřejnosti otevřen Olympijský park Plzeň, dosud největší sportovní projekt západočeské metropole. Lidé v takzvané Fan zóně areálu za OC Plzeň Plaza společně zhlédli defilé sportovních klubů, odpočítali zapálení plzeňského olympijského ohně, vychutnali si rytmy salsy v podání brazilských tanečnic, přehlídku olympijského oblečení, ohňostroj i večerní hudební produkci.
Sociální demokraté připravili speciální video ke kampani "Dva roky ve vládě"
Druhou část kampaně ke dvěma letům ČSSD ve vládě dnes představili sociální demokraté. Speciální volební klip vysvětlující, proč stát není firma, ale společenství lidí, se dnes objevil na webové stránce kampaně Srdcebijevlevo.cz.
Snižujeme náklady pro podnikatele
Novela zákona o soudních poplatcích, kterou dnes ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna, přináší výrazné snížení nákladů při zahájení podnikání, konkrétně při založení společnosti s ručením omezeným.
Před snížením zdaněním piva dává ČSSD přednost snížení DPH na základní potraviny
Pokud by se v koalici otevřela debata o snižování DPH, pak dává sociální demokracie přednost snížení DPH na vybraný okruh základních potravin jako je maso, mléko, máslo a chleba.
Co bychom chtěli ve vládě a v parlamentu prosadit v roce 2016?
To, že sociální demokracie vede koaliční vládu, jí i v začínajícím roce 2016 umožňuje pokračovat v prosazování programu, se kterým na podzim roku 2013 vyhrála volby do Poslanecké sněmovny a který se z velké části podařilo vtělit do koaliční smlouvy a vládního programu.
ČSSD chce více ochránit spotřebitele, které finanční instituce předluží, trestem bude neplatnost smlouvy
Lidé, kterým finanční instituce půjčily peníze, aniž by prověřily jejich schopnost splácet, budou mít nové zastání. Sociální demokracie připravuje pozměňovací návrh, který zavádí povinnou kontrolu v úvěrových registrech a v případě předlužení klienta by zneplatnil takovouto smlouvu. Návrh ČSSD má ještě zpřísnit zákon o úvěru pro spotřebitele, který dnes s dílčími úpravami vláda.
Sociální demokracie bojuje za ochranu spotřebitelů, kteří si vezmou předvánoční půjčku
Lidé, kteří podlehnou předvánočním nákupům financovaným na dluh, budou mít nově mnohem lepší zastání. Nejsilnější parlamentní strana dále plní svůj volební program, a proto nyní připravila pozměňovací návrh, který zásadně omezí sankce z prodlení. Maximální smluvní pokuta bude 50 procent.
Sociální demokracie plní další předvolební slib, pokračuje v boji proti lichvě!
Do schvalovacího procesu míří další zákon, který vzešel z ideové dílny sociální demokracie. Omezení škodlivé oblasti nebankovních půjček, tzv. lichvy, patří mezi dlouhodobé programové priority ČSSD. Konkrétní podoba návrhu zákona zveřejněná dnes ministerstvem financí a zahrnující i hypotéky představuje dobrý základ do debaty, za ideální ji však označit nelze.
ÚVV schválil stanovisko České strany sociálně demokratické k řešení migrační krize
DŮLEŽITÉ: Ústřední výkonný výbor sociální demokracie schválil stanovisko k řešení migrační krize. Přikládáme dokument v plném znění.
ÚVV schválil stanovisko České strany sociálně demokratické k řešení migrační krize
DŮLEŽITÉ: Ústřední výkonný výbor sociální demokracie schválil stanovisko k řešení migrační krize. Přikládáme dokument v plném znění.
Václav Votava: Zachování funkčnosti pracovišť finančních úřadů je krok správným směrem
Vítám rozhodnutí koaliční rady nerušit dvacet tři územních pracovišť finančních úřadů. Je dobře, že i ministerstvo financí vyslyší kritické hlasy starostů, poslanců i premiéra a přehodnotí tento svůj záměr
V. Votava: V souvislosti s rušením pracovišť finančních úřadů požádám ministra financí o vysvětlení
Rozhodnutí ministerstva financí zrušit od 1. 1. 2016 dvacet tři pracovišť finančních úřadů v obcích s rozšířenou působností považuji za velmi citlivou záležitost, která může negativně ovlivnit dostupnost veřejné správy pro občany v daných regionech.
ČSSD jednomyslně podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení a další změny zákonů
Předsednictvo ČSSD se na pátečním zasedání usneslo na šesti důležitých bodech...
Stanovisko V. Votavy: Sliby o rozpočtovém určení daní by měl Babiš dodržet
Plzeň, 30. června 2015 – Budu napjatě očekávat výsledky zítřejší diskuze mezi hejtmany a vládou, zejména to, zda se ministr Babiš zachová vůči krajům čestně a splní své dřívější sliby, říká šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava a dodává...
Trváme na zvýšené valorizaci penzí
Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že vláda nemůže v rámci své rozpočtové politiky ignorovat fakt, že velká část důchodců, zejména žen a těch, kteří žijí osaměle, má výrazný problém s tím, jak ze své penze uhradit základní životní potřeby a nezbytné náklady na bydlení či léky.
Projev předsedy ČSSD B. Sobotky na sjezdu KDU-ČSL
23.05.2015: Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka vystoupil na sjezdu KDU-ČSL s projevem. Přečtěte si, co bylo obsahem vystoupení...
Stanovisko J. Birkeho na tvrzení ministra dopravy D. Ťoka o výběrovém řízení na systém mýtných bran
ČSSD upozorňuje na nedostatky v přípravě výběrového řízení na provozovatele mýtného systému opakovaně a dlouhodobě. Ministr dopravy Dan Ťok se v časopise Týden ohradil proti kritice za zpoždění přípray výběrového řízení na provozovatele mýtného systému na českých silnicích po roce 2016.
Úmrtí S. Grosse: vedení strany umístilo do Lidového domu kondolenční knihu
Po dlouhé nemoci zemřel dnes ve věku 45 let bývalý předseda a dlouholetý člen České strany sociálně demokratické Stanislav Gross. Vedení sociální demokracie, které vyjadřuje upřímnou soustrast manželce, dětem a celé rodině, nechalo do informačního centra v Lidovém domě umístit kondolenční knihu.
ÚVV ČSSD zvolil deset členů předsednictva a dovolil mladé i ženy
Důležitá personální témata mělo dnes dopoledne na programu první zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD po březnovém sjezdu. Delegáti v tzv. dovolbě zvolili jednak deset členů do předsednictva sociální demokracie a jednak ženy a sociální demokraty do 30 let tak, aby byly naplněny kvóty pro jejich zastoupení mezi členy ÚVV. Po dnešním jednání jsou už tak příslušné výbory na celostátní úrovni v ČSSD kompletní.
Pavel Poc otevřel v Bruselu unikátní výstavu o ochraně biodiverzity
V Evropském parlamentu byla 30.3.2015 slavnostně otevřena fotografická výstava o ochraně biodiverzity zemědělských plodin pro budoucí generace. Za jejím uvedením stojí český europoslanec a původní profesí biolog RNDr. Pavel Poc společně s organizací Crop Trust, která vede celosvětovou kampaň k zajištění finančních prostředků pro síť mezinárodních genových bank.
Evropští státníci proberou na konferenci PES téma Ukrajiny
Důležité problémy zahraniční politiky budou dnes večer řešit zástupci evropských sociálně demokratických stran. Konference Strany evropských socialistů (PES), jíž se účastní její předseda Sergej Stanišev a také bývalý šéf frakce S&D v Evropském parlamentu Hannes Swoboda, se bude zabývat tématem východního partnerství ve vztahu k vyostřené situaci na Ukrajině a souvisejícímu napětí mezi Evropskou unií a Ruskem.
Sociální demokracie podniká další kroky ke zrušení II. důchodového pilíře
Projednávání zásadního programového bodu sociální demokracie, zrušení II. důchodového pilíře, čeká aktuální schůzi Poslanecké sněmovny. Do druhého a třetího čtení míří návrh o důchodovém spoření, který skoncuje s nesystémovým a škodlivým řešením nastartovaným od 1. ledna 2013.
ČSSD představila návrhy úprav stanov
Poslední zasedání ÚVV ČSSD před březnovým sjezdem pokračování v diskusi o návrhu PG ČSSD na změnu stanov se dnes uskutečnilo v pražském Kongresovém centru. Nejdůležitější bod představovala tzv. dovolba delegátů a delegátek na sjezd z řad Mladých sociálních demokratů (MSD) a Sociálně demokratických žen (SDŽ). Členové ÚVV získali ale také další důležité informace – mimo jiné právě k organizaci sjezdu.

ZAJÍMAVOSTI Z BLOGŮ

Co se to vlastně v Evropě děje?
27.7.2015 (BLOG M.CHOVANCE): Evropa spolu s migrační krizí zažívá horké chvilky. To, co se však dnes v Evropě děje, není nic nepředvídatelného. Po pádu nebo destabilizaci některých režimů jsme svědky vleklých občanských válek v Libyi, Sýrii, Iráku atd.
Požár lesa prý neuhasíme tím, že si do vlastního odneseme hořící strom
18.6.2015 (BLOG M.CHOVANCE): Zdánlivě nekončící příliv migrantů míří na starý kontinent na přeplněných pašeráckých lodích. Ty se navíc často potopí. Otázka uprchlíků se stala jedním z hlavních evropských témat.
Odměňování úředníků není gordický uzel
14.4.2015 (BLOG M.CHOVANCE):Po mnoha letech odkládání a lavírování vstoupil v platnost služební zákon. Norma možná není zcela dokonalá, ale vznikla jako kompromis napříč politickým spektrem a přináší poprvé v našich novodobých dějinách do státního aparátu jednotný systém, důraz na odbornost a v neposlední řadě i kariérní řád. S ním je pupeční šňůrou spojeno odměňování úředníků.
Pozitivní signály
20.2.2015 (BLOG M.CHOVANCE): Policie objasnila v loňském roce procentuálně nejvíce případů za posledních deset let. Rok 2014 je pak zlomový i v tom, že celkově trestných činů výrazně ubylo a podařilo se zajistit majetek za více než osm miliard korun. Ze statistických dat již nevyčteme, co vše je příčinou tohoto markantního zlepšení.
Zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015
18.1.2015 (WEB M.ZRZAVECKÉHO): Projev při příležitosti zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 v Novém divadle v Plzni, 17. ledna 2015.
Česká pošta zůstane státním podnikem
18.11.2014 (BLOG M.CHOVANCE): Toto rozhodnutí vlády, které prosadila ČSSD, znamená, že končí období nejasností, spekulací a obav, co vlastně s podnikem do budoucna bude. Pro zaměstnance (Česká pošta jich má téměř 32 000 a je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi) to přináší především uklidnění.
Obchod s lidskou bídou musí skončit!
21.7.2014 (BLOG M.CHOVANCE): Zadluženost, hygiena, extremismus, vzdělání, drogy, krádeže kovů, bydlení, alkohol, otevřený oheň, sociální dávky, herny, nezaměstnanost, rušení nočního klidu... Tento zdánlivě nesouvisející shluk slov má jedno pojítko.
Senioři diskutovali s vedením města o aktuálních tématech
7.7.2014 (WEB M.ZRZAVECKÉHO): Zástupci obvodních organizací Svazu důchodců České republiky se dnes sešli s primátorem Martinem Baxou a jeho náměstkem Martinem Zrzaveckým. Cílem setkání byla společná diskuse o poznatcích, připomínkách a problémech, se kterými se senioři v Plzni potýkají.
Nehodovost aneb co vyplynulo ze sobotní noci...
23.6.2014 (BLOG M.CHOVANCE): Během čtyř hodin chyceno 5 řidičů pod vlivem drog, 4 šoféři jeli podnapilí a 3 měli zákaz řízení. K tomu 400 pokut za různé přestupky. Tolik jen několik čísel ze sobotní dopravně bezpečnostní akce na Jižní spojce.

M. Chovanec: Hasičům je třeba poděkovat
16.6.2014: Tropické teploty, které zasáhly Česko v uplynulých dnech, znamenaly kromě jiného i větší nasazení řady profesionálních i dobrovolných hasičů. Zásahové jednotky měly napilno snad ve všech regionech a celkově vyjížděly několikanásobně častěji, než bývá obvyklé.
Zmatek na informační dálnici
30.5.2014 (WEB M.CHOVANCE): Státní správa je doslova zaplevelená různými IT technologiemi. S mírnou nadsázkou lze říci, že připomíná biblický Babylon, kde podle legendy došlo k prvotnímu zmatení jazyků. Chaotický, v minulosti nikým nekoordinovaný, přístup jednotlivých úřadů v konečném důsledku znamená, že tady v Česku (i na jednom úřadě vedle sebe) paralelně existují staré a nové, vzájemně nespolupracující, počítačové systémy.
Ministerstvo vnitra se snaží zabránit miliardovým ztrátám ze zpožděných evropských projektů
29.4.2014 (WEB M.CHOVANCE): Milan Chovanec začal ihned po nástupu do funkce ministra vnitra prověřovat stav projektů připravovaných resortem vnitra a financovaných z Integrovaného operačního programu EU. Tato úvodní kontrola, jejíž výsledky představil ministr v úterý 29. dubna 2014, odhalila vážné problémy v přípravě šesti projektů. Ministerstvo vnitra udělá vše pro to, aby zabránilo negativním dopadům pro Českou republiku, které by z toho mohly plynout.
Ministr Chovanec: Odbory jsou naším přirozeným partnerem pro diskuzi
18.4.2014 (WEB M.CHOVANCE): Ministr vnitra Milan Chovanec dnes, 17. dubna 2014, jednal se zástupci odborů Policie ČR, HZS ČR, České pošty a dalších odborových organizací se vztahem k resortu vnitra. Tématem jednání byl především způsob financování jednotlivých podřízených složek resortu v příštích letech.
Novým předsedou správní rady Nadace policistů a hasičů je Milan Chovanec
10.4.2014 (WEB M.CHOVANCE): Na dubnovém zasedání správní rady Nadace policistů a hasičů se stal novým předsedou správní rady ministr vnitra Milan Chovanec. Ten poděkoval odstupujícímu předsedovi Martinu Pecinovi, který i nadále zůstává členem nadace.
Proč výdaje města Plzně na příští rok začínají šestkou...
3.12.2013 (BLOG M. ZRZAVECKÉHO): V médiích se objevila informace, že poprvé v historii města Plzně začínají výdaje městského rozpočtu na příští rok číslovkou šest, to znamená, že přesahují částku šest miliard korun. To je pravda a je potřeba vysvětlit, proč tomu tak je. Začnu od základních parametrů: příjmy v rozpočtu na rok 2014 jsou zhruba 5,51 miliardy, výdaje jsou cca 6,55 miliardy a rozdíl mezi příjmy a výdaji je tak ve výši necelé 1,04 miliardy korun.
Rozhovor o ČD Cargo byl vlastně zbytečný
28.11.2013 (BLOG M.CHOVANCE): ČD Cargo na tom není ekonomicky dobře. Je v hluboké ztrátě a ta se každý měsíc ještě prohlubuje. Smutné je, že tahle informace je stále aktuální. A to i přesto, že na ni opakovaně již více než dvanáct měsíců upozorňuje ČSSD. Téměř rok také leží na stole tři varianty možného řešení. Překvapivé je, že se žádnou z nich dosud nikdo z kompetentních lidí nezabýval.
Jaký smysl má vstupovat podruhé do stejné řeky?
23.10.2013 (BLOG M.CHOVANCE): 1200 dnů. Právě tolik času uběhlo od doby, kdy se oficiálně ujal vlády kabinet Petra Nečase. ODS sice tehdejší volby nevyhrála, ale získala post předsedy a mohla pokračovat v díle, které započalo již v roce 2006, kdy stal se premiérem Mirek Topolánek.
Michal Hašek se při své návštěvě Plzeňského kraje zajímal o zdravotnictví, sociální věci a vzdělávání
18.9.2013 (WEB M.CHOVANCE): Na návštěvu Plzeňského kraje zavítal v úterý 17. září předseda Rady Asociace krajů ČR (AKČR) Michal Hašek. Společně s hejtmanem Milanem Chovancem jednal s ředitelkou Rokycanské nemocnice, navštívil zařízení určené pro péči o handicapované děti - Centrum Hájek, a na Západočeské univerzitě v Plzni se sešel s rektorkou Ilonou Mauritzovou.
Otevřený dopis ministrovi financí
9.9.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Otevřeným dopisem adresovaným ministrovi financí Janu Fischerovi reaguji na zneklidňující informace o napjaté situaci uvnitř ČSA.
Bez paměti přestáváme existovat
17.7.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Bez paměti mizíme, přestáváme existovat. Na tato slova Marka Twaina jsem si vzpomenul při křtu knihy Zdeňka Roučky "Šumavou ze svobody do opony. Vzpomínky na Železnorudsko 1930 - 1970". Není to kniha příliš veselá. Na fotografiích a v přidaných komentářích není totiž zobrazen jen tehdejší život na jednom místě Šumavy, ale i část temné historie
celé naší země.
Rozbité auto neopraví nový lak
4.7.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Onehdy mi jeden známý vyprávěl příběh z autoservisu. K opravě tam přivezli vůz, který čelně naboural do stromu. Pomačkané plechy přední kapoty odhalovaly vnitřek motoru, který se scvrkl a ze svého původního místa se posunul o pěkných pár centimetrů dozadu.
Kostlivec ve skříni ministra Stanjury
24.6.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Nechci slevu zadarmo. Tato památná věta doslova zlidověla a znají ji nejen obdivovatelé Šimka a Grossmanna. Aktuální rozhodnutí Drážního úřadu dnes jen dokresluje její univerzální platnost. Zvýšení slevy za použití kolejí pro kusové zásilky, které úřad v nedávných dnech zrušil, se navíc dalo předvídat a očekávat. Obdobně totiž úřad v minulosti již rozhodl v případě zdražení poplatků, které tehdy prosazovalo SŽDC.
Ač to tak nevypadá, rozhoduje se o osudu dopravy...
21.6.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Titulní stránky novin, a nejen je, zaplnily v posledních dnech neuvěřitelné informace z naší vládní kuchyně. Řada událostí, kterým se média zcela pochopitelně nevěnovala, by přesto neměla ujít naší pozornosti. Díky originální metodě našich lékařů se například zázračně probrala z mnohaměsíčního kómatu malá holčička.
K čemu je nám potřeba etický kodex?
20.6.2013 (BLOG M.CHOVANCE): "Já žádný etický kodex nechci. Na svou morálku papír nepotřebuju," volala velmi vzrušeným hlasem paní Rubáková. Stalo se v Plzni na jednání krajského zastupitelstva dne sedmnáctého června léta páně 2013. Dlužno dodat, že výše uvedená dáma je členkou tohoto sboru za ODS. Svým zvláštním způsobem má dozajista pravdu.
Žijeme si slušně, ale není to zadarmo…
6.6.2013 (BLOG M. ZRZAVECKÉHO): Malé děti učíme, že si mohou pořídit jen to, na co budou mít peníze. Nejinak je tomu i v případě celých rodin, malých i velkých firem, měst a obcí a v neposlední řadě i státu. Současná ekonomická situace není příznivá, a proto tato rada platí dvojnásob.
Z vládní dílny přišla hlava XXII.
31.5.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Novela zákona o rozpočtovém určení daní připomíná Hellerovu knihu Hlava XXII. Právě tam jakýsi Milo kupoval vajíčka za 30 centů, prodával je za dvacet a ještě na tom vydělal. Vedlejším efektem tohoto výdělku byl však vybombardovaný tábor vlastních vojáků. Podobně má se to i s novelou zákona o rozpočtovém určení daní, kterou představilo společně ministerstvo financí a dopravy.
Efektivita mýtného systému se nesmí stát jen bájí
16.5.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Nejstarší cesty světa jsou staré několik tisíc let. Aby už tehdy byly spolehlivé, musely se udržovat. To ani tenkrát nebylo zadarmo a proto bylo vymyšleno mýto. Vybíralo se za použití mostu, za projetí stezky i za převoz přes řeku.
Čas jsou peníze
7.5.2013 (BLOG M.CHOVANCE): Toto pravidlo platí teď v případě dopravy více než dvojnásobně. Kvůli trestuhodné liknavosti pravicové vládní koalice totiž hrozí, že zaplatíme Evropské unii nemalé finanční prostředky.
Řemeslo má v dnešních dnech ještě zlatější dno,než kdykoli před tím
16.4.2013 (BLOG M. ZRZAVECKÉHO): Plzeňský kraj má už po mnoho let přídomek průmyslový. I přes mnohaletou tradici řemesla v průmyslovém odvětví se však i tady technické vzdělávání ocitá v kritickém stavu. Poptávka po technických profesích je nejen v regionálních podnicích značná, „fachmanů“ se však žalostně nedostává.
Magických 800 miliónů
3.4.2013 (BLOG M.CHOVANCE): 800 miliónů korun. Právě tolik prý přidá ministr dopravy na opravy silnic prvních tříd po letošní zimě. Je to jistě vykročení správným směrem, a to především vzhledem k tomu, že současná vláda daleko častěji škrtá, než aby někde přidala.